۲۵ نفر زیر آوار پلاسکو هستند/ پیکر سومین شهید آتش نشان پیدا شد

۲۵ نفر زیر آوار پلاسکو هستند/ پیکر سومین شهید آتش نشان پیدا شد

به گزارش خبرنگار مهر، ساختمان پلاسکو صبح پنجشنبه دچار حریق شد. عملیات امداد از لحظاتی پس از وقوع حادثه آغاز شد اما ساعاتی بعد این ساختمان قدیمی به یکباره فرو ریخت و آتش نشانان که برای عملیات وارد ساختمان شده بودند، محبوس شدند.

آخرین اخبار از امدادرسانی و عملیات مرتبط با این حادثه از بامداد شنبه در روز سوم عملیات به شرح زیر است:

تعداد مصدومین حادثه پلاسکو ۱۲۱ نفر است

پیرحسین کولیوند رئیس مرکز اورژانس کشور گفت: از لحظه حادثه تاکنون ۱۲۱ مصدوم داشته‌ایم و تمام مصدومان جز ۲ نفر مرخص شده‌اند.

تنها ۱۶۰ مغازه پلاسکو بیمه بودند

عبدالناصر همتی رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه تنها ۱۶۰ واحد صنفی مستقر در پلاسکو بیمه بودند، گفت: مجموع تعهد صنعت بیمه در رابطه با این حادثه ۴۰ میلیارد تومان است.

وی افزود: تنها ۱۶۰ واحد از ۶۰۰ واحد موجود در ساختمان پلاسکو تحت پوشش بیمه قرار داشتند و متأسفانه بقیه هیچ‌گونه بیمه‌ای ندارند.

تخصیص ۱۰۰ میلیارد تومان برای جبران خسارت

محمد مهدی تندگویان نیز در رابطه با  جلسه امروز شورای شهرتهران گفت : در این جلسه بودجه ای بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان در قالب تنخواه به منظور جبران خسارت های همین چند روزه اتش نشانی اختصاص داده شد.

شورا خواستار تعلق گرفتن نام شهید به نیروهای آتش نشان است

مجتبی شاکری عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران  نیز با اعلام اینکه شورا خواستار تعلق گرفتن نام شهید به نیروهای اتش نشان حادثه فرویخته ساختمان پلاسکو است، گفت: نظام باید در این خصوص تصمیم گیری کند اما ما امیدواریم این عزیزان جان فشان جزو شهدا محسوب شوند.

آمادگی لازم برای اعزام تجهیزات به محل حادثه

معاون قرارگاه خاتم الانبیا نیز در بازدید از محل حادثه پلاسکو از روند عملیات امداد و نجات و آواربرداری بازدید کرد و گفت: تا کنون ۲۰ دستگاه اعم از جرثقیل های بزرگ، بیل های مکانیکی، دستگاه های برش و خمش و ماشین الات سنگین جهت اوار برداری  همراه بیش از یکصد نیروی امدادی و کمک رسان درمحل مستقر شده اند.

۲۵ نفر زیر آوار هستند

سید جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران، گفت: مجموع شهدای آتش نشان و افراد زیر آوار مانده به ۲۵ تن می رسد. همچنین هرگونه اخبار مبنی بر زنده ماندن افرادی بر زیر آوار را تکذیب کرده و شهروندان اخبار را از منابع رسمی دنبال کنند.

وی ادامه داد: نقاط مختلفی را برای رسیدن به محل اصلی حادثه حفاری کردیم اما به زیر زمین پلاسکو نرسیده ایم.

ملکی گفت: روند آوار بندی به خوبی پیش می رود اما نمی توان زمان مشخصی برای اتمام آورا بندی اعلام کنیم و حداقل ۵ روز زمان بندی لازم داریم.

برآورد اولیه خسارت حادثه پلاسکو

ناصر امانی معاون شهردار تهران در حاشیه جلسه فوق العاده شورای شهر تهران، اظهار کرد: سهم قابل توجهی از آوار برداری ساختمان پلاسکو به طوری که پیش ینی می شود، تا آخر هفته برداشته می شود.

وی درباره برآورد خسارات ناشی از این حادثه گفت: بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیار د تومان بر آورد خسارات صورت گرفته است .وی افزود: سازمان های مربوطه وظیفه بررسی حجم خسارات را دارند چرا که علاوه حجم قابل توجه اجناس تعدادی گاو صندوق و اوراق مالی در این ساختمان بوده است.

معاون شهردار تهران یکی از مهم ترین موضوعات مطرح شده در این جلسه را وضعیت افراد عادی دانست که مالک یا مستاجر و یا کارگر بوده اند و در این باره اظهار کرد: با هماهنگی به عمل آمده کلانتری ۱۰۹ بهارستان افراد می توانند با مراجعه موارد مفقودی را گزارش کنند و این در حالی است که افراد شهرستانی نیز که در محدوده ساختمان پلاسکو بوده اند و در ساختمان تردد داشته اند که خانواده های  آنها خبری از آنها ندارند  می توانند با گزارش دادن به نیرو های انتظامی و ارجاع آن به آگاهی از وضعیت آنها با خبر شوند.

وی اظهار کرد: به گفته یکی از مسئولین ماموران نیروی انتظلامی تاکنون ۷ فرم مفقودی از افرادی که  به محل تردد داشتند و مراجعه نکرده اند گزارش شده و بستگان آنها امیدوارند تا خبری از وضعیت آنها به دست آید.

۱۵ آتش نشان به طور قطع زیر آوار هستند

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران، گفت: ۱۵ نفر از نیروهای آتش نشان به طور قطع زیر آوار هستند.

سعید شریف زاده اظهار کرد: با توجه به جابه جایی آوار و قطعات بزرگی که در شب گذشته انجام شد، کار آوار برداری در ساختمان پلاسکو سرعت گرفته است.

وی درباره نتایج جلسات فوق العاده شورای شهر اظهار کرد: با دستور شورای شهر بررسی اقلام مورد نیاز آتش نشان ها که در جریان امداد اسیب دید ه اند در دستور کار است تا با ارائه گزارشی امروز تامین اقلام اسیب دیده احتمالی و برآورد آن به شورا اعلام شود.

یک جسد پیدا شد

به گفته رئیس مرکز اورژانس کشور، یک جسد از محل حادثه پلاسکو پیدا شد.

پیرحسین کولیوند افزود: چهره سومین شهید آتش نشان قابل شناسایی است.

رئیس جمهور به محل حادثه رفت

رئیس جمهور برای بازدید از وضعیت امداد رسانی و آواربرداری ، صبح امروز به محل حادثه ساختمان پلاسکو رفت. شهردار تهران گزارشی از اقدامات انجام شده را به رئیس‌جمهور ارائه کرد. استاندار تهران نیز در این بازدید حضور دارد.

رئیس جمهور در جمع امداد رسانان و خبرنگاران گفت: این اتفاق ناگوار درس و هشداری بود در زمینه امنیت زندگی مردم. باید برنامه ریزی های دقیقتری صورت بگیرد و این حادثه بسیار تلخ درسی برای آینده شود.

روحانی گفت : در این اتفاق همه مسئولان هماهنگی خوبی داشتند چه آتشنشان و امدادگر و تیم پزشکی و سایر تیم ها از جمله نیروهای انتظامی. یک همکاری بسیار خوب و ستودنی از آغاز وجود داشته و الان هم ادامه دارد.

وی افزود : همه نگرانی ما برای کسانی است که زیر آوار هستند. امیدوارم بازهم امیدی باشد تا بعضی از آنها به سلامت خارج شوند. و آنها هم که جان خود را از دست داده اند تا ابد در دل مردم می مانند. آنها برای نجات مردم رفتند و در میان آتش و دود گرفتار شدند. خداوند به آنها اجر و به خانواده آنها صبر بدهد. همه ما نسبت به این حماسه باید سر تعظیم ورود آوریم.

رئیس جمهور تاکید کرد: باید آواربرداری ادامه پیدا کند تا همه افراد از زیر آن خارج شوند. شرایط این خیابان که حساس و تجاری است باید در شب عید سریعتر به حالت عادی برگردند. کارگرانی که بیکار شده اند؛ بخش تامین اجتماعی باید کسبه و کسانی که بیمه هستند. دولت، شهرداری، شورای شهر و همه مقامات مسئول همه دست به دست هم می دهیم تا این خسارتها و آثار مخرب کمتر شود.

آوار برداری زیر باران ادامه دارد

با روشن شدن هوا دود غلیظ و زبانه های آتش همچنان زیر باران دیده می شوند . آواربرداری ادامه دارد. 

پالس ها از ضلع غربی رسید

پالس های امید بخش از ضلع غربی ساختمان پلاسکو به گوش رسیده است . بارقه های امید در دل تک تک حاضران در سایت جوانه زده است . تلاش ها برای آوار برداری با دقت ادامه دارد.

بازدید مجدد نماینده رهبر انقلاب

سید وحید حقانیان از معاون ویژه دفتر مقام معظم رهبری حدود ساعت ۴ بامداد بار دیگر با حضور در محل حادثه از نزدیک از روند عملیات نجات و امداد بازدید کرد.

پاک سازی خیابان های اطراف

شهر برای روز شنبه پاکسازی می شود. نیروهای خدمات شهری در حال ایجاد موانع فیزیکی با دار بست و گونی در خیابان هستن تا سایت حادثه از محل تردد شهروندان کاملا متمایز شود .

پلاکاردهایی مبنی بر اطلاع رسانی درباره تغییر مسیرها در سطح معابر در حال نصب است

۴ نفر زنده اند

دستگاههای زنده یاب فرکانس هایی را صادر کرده اند که نشان از زنده بودن ۴ نفر در زیر آوار دارد. 

ملکی سخنگوی آتش نشانی با تایید خبر فرکانس یابی دستگاههای زنده یاب گفت: امیدواریم همکارنمان زنده باشند.

فاز جدید امداد رسانی و آوار برداری در سایت حادثه پلاسکو کلید خورد. 

امداد گران هلال احمر و نیروهای تازه نفس آتش نشانی ادامه عملیات را در دست گرفتند. با اعلام خبر زنده بودن چند نفر در زیر آوار روحیه امداد گران مضاعف شده است.

شهردار تهران و مدیر ستاد بحران هم اکنون در محل سایت حضور دارند. 

این دومین تلاش برای استفاده از دستگاه زنده یاب بود. در فاز اول هیچ جوابی صادر نشد اما این بار با شنیدن فرکانس های مثبت از ۴ نقطه، امید به زنده بودن ۴ مدفون شده قوت گرفت.

پلاسکو در سکوت 

از حدود ساعت ۳:۳۰ دستگاه زنده‌یاب در محل مخروبه ساختمان پلاسکو شروع به کار کرد، به همین دلیل همه دستگاه ها و جرثقیل ها خاموش شدند و سکوت در محل حاکم شد. همچنان آتش از گوشه و کنار زبانه می کشد.

هویت اجساد قابل شناسایی نیست

تلاش ها برای خارج کردن بقیه پیکر دو اتش نشان ادامه دارد.

به دلیل شدت سوختگی صورت ها قابل شناسایی نبود.بررسی اتیکت نام آتش نشانان از سوی تیم های هویت یاب پلیس آگاهی ادامه دارد.

استقرار اکیپ های نقشه برداری 

چهار اکیپ از مهندسان نقشه‌برداری برای بررسی و ارزیابی تغییرات سازه‌های مجاور پلاسکو، در اطراف ویرانه های این ساختمان مستقر شده‌اند.

تجمع آتش نشانها در ضلع جنوب غربی

تعدادی از آتش نشان ها در ضلع جنوب غربی تجمع کرده اند و در تلاش هستند پیکر یافته شده را بیرون بیاورند.


 

درخواست پلیس راهور از همسایگان پلاسکو و مردم

رییس پلیس راهور ناجا که در محل ویرانه های ساختمان پلاسکو حضور دارد از شهروندانی که محل کارشان در اطراف محل حادثه است در خواست کرد صبح شنبه برای حضور در محل کار خود از خودروهای شخصی استفاده نکنند. 

سردار محمد رضامهماندار در گفتگو با خبرنگارمهر گفت: محدودیت های ترافیکی اطراف محل حادثه ساختمان پلاسکو با همان کیفیت در روز شنبه نیز اعمال می شود و از آنجایی که باز بودن مسیرهای دسترسی برای خودروهای امدادی لازم و ضروری است از پارک خودروها در مسیر عبور و مرور خودروهای امدادی جدا جلوگیری می شود.

مهماندار با اشاره به اینکه بزرگترین معضل پلیس راهور حضور شهروندانی است که برای مشاهده مراحل آواربرداری به خیابان های اطراف محل حادثه مراجعه می کنند، افزود: از شهروندان فهیم درخواست می شود اخبار مربوط به آوار برداری و امداد رسانی را از طریق رسانه ها دنبال کنند و به هیچ وجه در خیابان های اطراف محل حادثه تردد نکنند.

باران گرفت

دقایقی پیش بارش باران در تهران آغاز شد و عملیات آوار برداری در ویرانه های ساختمان پلاسکو در هوای بارانی ادامه می یابد. 

پیکر دو جان باخته از زیر آوار خارج شد

 سخنگوی سازمان آتش نشانی گفت: با تلاش امدادگران پیکرهای ۲ تن از جان باختگان از زیر آوار ساختمان پلاسکو خارج شدند.

به گفته آتش نشانان دو پیکر یافت شده احتمالا مربوط به افرادی بوده که لبه پنجره بوده اند و زیر حجم انبوه آوار قرار نداشته اند.

آتش نشانان در گفتگو با خبرنگار مهر می گویند اغلب همکاران شان ساعت های پیاپی و خارج از شیفت به اطفا و آواربرداری مشغول بوده اند. هر شیفت ماموران آتش نشانی ۲۴ ساعت است.

درخواست رئیس پلیس تهران از مردم 

سردار حسین ساجدی نیا رئیس پلیس تهران بزرگ هم اکنون از محدوده حادثه خارج شد و به مردمی که در جلوی گیت خیابان نوفل لو شاتو ایستاده بودند اطمینان دادکه نیروهای امدادی تمام توان خود را به کار بسته اند وبه کمک احتیاج ندارند . بهترین کمک شهروندان حفظ آرامش و کمک به کاهش ترافیک است.

تخلیه مغازه در ضلع شرقی پلاسکو برای تخریب

یک واحد مغازه در ضلع شرقی ویرانه های ساختمان پلاسکو  برای تسهیل اطفاء حریق و آوار برداری در حال تخلیه است تا تخریب شود. 

پرچم سفارتخانه های ایران در خارج از کشور نیمه افراشته می شود

 بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: با اعلام هیات محترم دولت مبنی بر عزای عمومی روز شنبه ۲ بهمن ۹۵، به کلیه سفارتخانه ها و سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور دستور داده شد پرچم های کشور را نیمه افراشته کنند و با توجه به ابراز همدردی های مقامات و شهروندان بسیاری از کشورها، دفتر یادبود قربانیان قهرمان این حادثه تاثرانگیز را نیز مفتوح  کنند.

آتش همچنان زبانه می کشد

با گذشت ساعتی از نیمه شب نیروهای مختلف با تمام توان درحال آوار برداری هستند. شعله های آتش هنوز در ضلع جنوب شرقی زبانه میکشد و همزمان با آواربرداری آتش نشانان به اطفای حریق نیز مشغولند.

پیکر یکی از آتش نشانان از دل آوار بیرون کشیده شد

به گزارش خبرنگار مهر از محل حادثه، پیکر یکی از آتش نشانان از دل آوار بیرون کشیده شد.

دریافت علائم از ۴ دستگاه زنده‌یاب در پلاسکو

معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر استان تهران از ردیابی ۴ دستگاه زنده‌یاب این جمعیت در موتورخانه ساختمان پلاسکو خبر داد.

مرتضی مرادی‌پور افزود: با گذشت ۴۸ ساعت از حادثه ریزش ساختمان پلاسکو و پس از آورابرداری‌های مداوم و بی‌وقفه همکاران آتش‌نشانی، چهار دستگاه زنده‌یاب هلال‌احمر سیگنال‌هایی از سمت موتورخانه پلاسکو دریافت کردند.

محدودیت های ترافیکی روز شنبه

پلیس راهور اعلام کرد: غرب به شرق خیابان جمهوری از تقاطع ولیعصر مسدود است.

شهروندان می توانند از تقاطع ولیعصر وارد انقلاب شوند و به سمت شرق ادامه مسیر داده و بعد از خیابان سپاه یا خیابان بهارستان به سمت جنوب ادامه مسیر دهند.

همشهریانی که از شرق به غرب از خیابان امیرکبیر و خیابان امام خمینی وارد می شوند و قصد ادامه مسیر به سمت محورهای شمالی را د ارند می توانند در خیابان امام خمینی ادامه مسیر دهند و از خیابان های کارگر و ولیعصر به سمت شمال تردد کنند.

وجود ۵ دستگاه زنده یاب با شعاع ۳۰ متر دریافت امواج در پلاسکو

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، گفت: ۵ دستگاه زنده یاب در محل حادثه پلاسکو وجود دارد که از طریق امواج مغناطیسی تا ۳۰ متر کارایی دارد.

مرتضی سلیمی افزود: متاسفانه با تونل های حفر شده و سگ های زنده یاب نیز نتوانستند اقدامی انجام دهیم.

شناسایی یکی از شهدای آتش نشان

مسعود قادی پاشا مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران، از انجام معاینات ظاهری بر روی دو جسد شناسایی شده در پزشکی قانونی خبر داد و گفت: یکی از این اجساد که از بیمارستان به پزشکی قانونی ارسال شده،دارای هویت و دیگری بدون هویت است که از روی چهره تقریبا قابل تشخیص است.در صورت بروز مشکل در روند شناسایی، احراز هویت از طریق اخذ DNA انجام می شود و اقدامات برای حضور خانواده های آتش نشانان برای انجام آزمایش صورت می گیرد.

حضور نمایندگان مجلس در محل حادثه پلاسکو

حدود ۴۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ظهر امروز در محل حادثه پلاسکو حضور پیدا خواهند کرد.

همچنین علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز امروز بازدیدی از محل حادثه و روند پیشرفت عملیات نیروهای اجرایی و امدادی خواهد داشت.

پرداخت وام به تولیدی های پلاسکو

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به دارندگان کارگاه‌های تولیدی در پلاسکو با هماهنگی استانداری وام ۱۰۰ میلیونی با بهره ۴ درصد داده می‌شود.
علی ربیعی در محل آوار ساختمان پلاسکو ضمن تسلیت به خانواده شهدای آتش‌نشان اظهارداشت: برای کسانی که در حادثه آتش‌سوزی و ریزش ساختمان پلاسکو بیکار شده‌اند، برنامه‌هایی را پیش‌بینی کرده‌ایم که یکی از آنها این است که کارگران بیکار شده که دارای بیمه تأمین اجتماعی هستند از فردا به اداره کار در خیابان حافظ مراجعه کرده و برای دریافت بیمه بیکاری اقدام کنند.

۱۰۰ کارگاه مشابه پلاسکو

مرتضی طلایی در جمع خبرنگاران بعد از پایان جلسه شورای شهر که در منطقه حادثه دیده پلاسکو برگزار شد، افزود: ۱۰۰ کارگاه مشابه پلاسکو در شهر تهران داریم. اگر مسئولان مسئولیتی و اختیاری در این زمینه دارند، بفرمایند.

وی با بیان اینکه به جای متهم کردن دیگران باید کار انجام دهیم، تصریح کرد: روند تخریب و آواربرداری این ساختمان در حال پیگیری است.

برخی از تلفات نیروهای آتش نشان ناشی از آموزش ندیدن مردم بود

عضو شورای شهر تهران گفت: برخی از تلفات نیرو های  آتش نشان ناشی از آموزش ندیدن مردم بود.

محسن سرخو افزود: به گفته آتش  نشان های شاهد، تعدادی  از مغازه داران بخاطر اینکه آب به داخل مغاره نرود حاضر به ترک ساختمان  پلاسکو نبودند.

وی در میدان عملیات آوار برداری ساختمان پلاسکو، گفت: همه مسیرهای ممکن برای دستیابی به اجساد شهدای آتش نشان و سایر مصدومان و تلاش برای نجات جان محبوس شدگان بررسی می شود چراکه زیر آوار اشتعال و حرارت وجود دارد و امکان اینکه از هر طریقی  وارد این محل شوند، وجود ندارد و تنها مسیری که ایمن باشد قابل دسترسی است.

وضعیت مفقودین حادثه پلاسکو

با وجود تلاش های فراوان و حفاری های متعدد نیروهای امدادی، امید ها برای زنده بودن افراد در زیر آوارهای پلاسکو لحظه به لحظه کم رنگ تر می شود.

یکی از نیروهای امدادی حاضر در محل با بیان این مطلب، تاکید می کند که هر آنچه درباره زنده بودن افراد در زیر آوارهای ساختمان پلاسکو گفته می شود، بر اساس یک دستگاه موبایل روشن در زیر آوار بوده است.

تا ساعاتی پیش این تلفن همراه روشن بود اما از ابتدا هم مشخص نبود که آیا این فرد زنده است یا خیر!

این نیروی امدادی تاکید دارد: اخبار منتشره مبنی بر صدای کوبیدن افراد محبوس به دیوار و یا زندانی شدن ۴ نفر زیر آوار تکذیب می شود و هیچ نشانه و علامتی در محل مشاهده نمی شود.

راه زیرزمین به طبقات زیرین پلاسکو باز شد

گزارش های خبرنگاران حاکی از این است که راه زیرزمین به طبقات زیرین پلاسکو باز شده است.

سیدجلال ملکی سخنگوی آتش نشانی تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت حادثه ساختمان پلاسکو و آواربرداری ها، گفت: کماکان عملیات آواربرداری توسط آتش نشانان ادامه دارد و تا کنون تنها توانسته ایم یک شهید آتش نشان را از زیرآوار بیرون آوریم.

وی با بیان اینکه آوار برداری از ضلع جنوبی و شرقی در حال پیگیری است، ادامه داد: توسط دادستان ضلع شرقی ساختمان اجازه تخریب گرفت تا روند آواربرداری تسریع پیدا کند.

ملکی درباره حضور نیروهای مردمی گفت: از شهروندان خواستاریم از ازدحام جمعیت دراین محوطه و محوطه حادثه دیده خودداری کنند.

وی با اشاره به اینکه از نظر ماشین آلات کمبودی نداریم، خاطرنشان کرد: با تمام توان درخصوص آواربرداری فعالیت ها ادامه دارد.

اخبار روز اول و روز دوم حادثه را می توانید اینجا ببینید . ۲۵ نفر زیر آوار پلاسکو هستند/ پیکر سومین شهید آتش نشان پیدا شد
۲۵ نفر زیر آوار پلاسکو هستند/ پیکر سومین شهید آتش نشان پیدا شد

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید